top of page
Laoughing-Boy

O co zadbać przed pierwszą wizytą?

Konsultacja logopedyczna niemowlaka

IMG_20220128_145017_2.jpg

Nawet najmniejszego człowieka warto przygotować do badania, ponieważ będzie ono zupełnie nowym doświadczeniem. Jeśli maluszek jest, zdaniem rodziców/opiekunów szczególnie wrażliwy – warto przynieść dodatkową pieluszkę lub koszulkę (należącą np. do mamy), aby położone na przewijaku dziecko czuło się komfortowo.
Badanie najlepiej wykonać, jeśli dziecko nie jest tuż przed lub tuż po karmieniu, ponieważ oceniając odruchy „zaglądamy do buzi” niemowlaka. Dla komfortu badanego – warto, by miał on przebraną pieluszkę.

Konsultacja neurologopedyczna dziecka od 2. do 4. r.ż.

IMG_20220128_150359_2.jpg

Konsultacja jest podzielona na dwa spotkania. Na pierwsze zapraszam rodziców/opiekunów bez dziecka. Mile widziane są natomiast filmiki nagrane w warunkach domowych i prezentujące naturalne zachowania malucha – jedzenie i picie, zabawę, wokalizacje. Podczas tego spotkania przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, który ma pomóc w dalszej diagnozie.
Na drugim spotkaniu oceniane są czynności związane z przygotowaniem malucha do mowy, czyli praca mięśni i układów, wykonywanie takich czynności (mających kluczowe znaczenie dla rozwoju mowy), jak jedzenie, picie, zabawy różnymi przedmiotami, sprawność ruchowa.
W czasie badania oceniane jest mi.in wnętrze jamy ustnej dziecka, dlatego warto przygotować je do badania, ćwicząc szerokie otwieranie buzi w czasie mycia ząbków, zabawy z naśladowaniem przed lustrem różnych minek itp.

Konsultacja logopedyczna starszych dzieci i osób dorosłych

IMG_20220128_152438_2.jpg

Konsultacja i wykonywane w czasie jej trwania badania odbywają się niejednokrotnie przy użyciu różnych sprzętów, m.in. kamery wewnątrzustnej, szpatułek i urządzeń pomocnych w ocenie pracy narządów mowy. Dzięki temu wszystkie spostrzeżenia mogą być na bieżąco omawiane z klientem lub jego rodziną/opiekunami i poparte konkretną dokumentacją. Bywa to również przydatne podczas oceny postępów względem poziomu przed rozpoczęciem pracy terapeutycznej. Do wykonania pełnej diagnozy, a także dokumentowania jej przebiegu potrzebna jest pisemna zgoda klienta lub jego opiekuna, którą wypełnia się na miejscu.

Przygotowanie do badań funkcji słuchowych

IMG_20220128_153953_2.jpg

Niezależnie od tego, czy klient jest umawiany na badanie uwagi słuchowej czy testy wyższych funkcji słuchowych, konieczne jest wcześniejsze przebadanie słuchu fizjologicznego (wykonywane przez technika). Można to zrobić w naszej Placówce po wcześniejszym umówieniu. Dopiero wynik tego badania umożliwia wykonywanie pozostałych testów i prób. Czasem konieczne będzie najpierw zadbanie o słuch fizjologiczny (np. usunięcie tzw. „korków” itp.).

Procedura badania uwagi słuchowej dla klienta jest bardzo podobna do badania audiometrii tonalnej. Zadaniem pacjenta jest wskazywanie (przez uniesienie ręki po tej stronie, po której został podany bodziec słuchowy), że usłyszał dźwięk w słuchawce. W dalszej części badany określa czy usłyszany dźwięk był wyższy czy niższy od poprzedniego. Przed wykonaniem badania klient jest zapoznawany z procedurą, a początkowe odpowiedzi służą sprawdzeniu, czy została ona zrozumiana poprawnie.

 

Testy wyższych funkcji słuchowych są wykonywane o tych klientów, dla których procedura testu jest zrozumiała. Wykonanie testów poprzedza sprawdzenie, czy klient zrozumiał dokładnie polecenia. To bardzo ważne, ponieważ niezrozumienie polecenia może powodować pojawienie się złych odpowiedzi, a to będzie się przekładało na niski wynik testu i podejrzenie, że u klienta występują zaburzenia przetwarzania słuchowego. Z podobnego powodu nie wykonujemy wielu testów w tym samym czasie. W przypadku młodszych dzieci lub osób wykazujących szybką męczliwość, dzielimy badanie na większą liczbę spotkań.

©2024 by Natalia Moćko. 

bottom of page